seo ankara
arapça kursu ankara
almanca kursu ankara
rusça kursu ankara
ankara diş kliniği
kedi cinsleri
Mütercim Tercüme Bürosu

Anlaşmalı Boşanmadan Sonra Velayet Davası Açılabilir Mi?

Anlaşmalı boşanma davalarında eşlerin tüm hukuki sonuçlar üzerinde uzlaşması gerekir. Bu anlamda, eşler arasında anlaşma konusu oluşturan hukuki sonuçlardan birisi de velayet olmaktadır. Anlaşmalı boşanmada çocuğun velayeti üzerinde her iki taraf da ortak beyanda bulunur. Hakim de eşler arasında yapılan protokolde yer alan velayet konusundaki uzlaşmaya göre çocuğun velayetinin hangi eşte olacağına karar verir. Burada ankara avukat olarak belirtmek gerekir ki, velayete ilişkin karar verilirken, üzerinde durulan esas unsur çocuğun menfaatleridir ve çocuğun çıkarları adına hangi ebeveynde kalması gerektiğine hakim karar verir. O yüzden anlaşmalı boşanma davalarında velayet çoğu zaman protokole paralel şekilde verilirken kimi zaman hakim çocuğun diğer ebeveyn ile yaşamasının daha doğru olabileceğine hükmedebilir. Bu makalemizde anlaşmalı boşanmadan sonra velayet davası açılabilir mi diye merak edenler adına velayet davasının nasıl açılacağı ve velayetin el değiştirmesi için gereken koşullar hakkında bilgiler vereceğiz.

Boşanmada Verilen Velayet Kararı Değiştirilebilir Mi?

İster Anlaşmalı boşanma isterse de çekişmeli boşanma olsun, çocuğun velayeti hakkında verilen karar, kesin hüküm içermez. Diğer bir ifadeyle değişen hayat koşullarına bağlı olarak velayetin el değiştirmesi için dava açılabilir. Anlaşmalı boşanmadan sonra velayet davası açılabilir mi diye merak eden kişiler, haklı bir nedene sahip olmaları durumunda velayetin değiştirilmesi adına dava açabilirler.

Velayetin değiştirilebilmesi için, mutlaka haklı bir neden sahip olunması gerekir. Örneğin, anlaşmalı boşanmada velayet hakkını alan eşin veya çocuğun hayatında oluşacak önemli değişiklikler velayetin değiştirilmesine olanak sağlayabilmektedir. Bu örneği biraz daha açarsak, velayet sahibi eski eşin, çocuk ile yeteri kadar ilgilenmediği ve çocuğun diğer ebeveyn ile yaşamak istemesi, velayet değiştirme davalarına konu olabilmektedir. Ya da anlaşmalı boşanma sürecinde yeterli bir gelire sahip olmadığı için çocuğun velayetini eski eşine verme konusunda uzlaşan kişi, sonrasında gelir sahibi olması sonucu, çocuğa daha iyi bir gelecek sağlayabileceği konusunda hakim kanaati oluşturabilir. Bu durumda velayet davası açarak velayetin el değiştirmesi talebinde bulunabilmektedir. Ankara boşanma avukatı ile görüşmenizde fayda vardır.

Anlaşmalı Boşanmadan Sonra Velayet Davası Açılabilir Mi?

Anlaşmalı boşanma ile ilgili olarak yanlış bilinen durumlardan birisi de anlaşmalı boşanmadan sonra velayet davası açılamayacağı yönündedir. Eşlerin aralarında hazırladıkları “anlaşmalı boşanma protokolü” içerisinde velayet konusunda uzlaşmış olmaları, ebediyen çocuğun diğer ebeveynde kalacağı anlamı taşımaz. Bu noktada istenildiği zaman, anlaşmalı boşanmadan sonra velayet davası açılabilir.

Anlaşmalı Boşanmadan Sonra Velayet Davası Açma Süresi

Anlaşmalı boşanma sürecinde çocuğunun eşine verilmesi yönünde beyanda bulunan kişi açısından, velayetin el değiştirmesi için açılacak olan velayet davası için herhangi bir süre beklenmesi gerekmez. Burada çocuğunun velayetini geri almak isteyen kişi, boşanmanın kesinleşmesinden sonra istediği zaman velayet değiştirme davası açabilir. Fakat bilinmesi gerekir ki burada açılacak velayet değiştirme davası için haklı bir nedene sahip olması ve çocuğun çıkarları doğrultusunda çocuğa daha iyi bir gelecek sağlayabileceğini kanıtlaması gerekir.

Anlaşmalı Boşanmak İçin Çocuğun Velayetini Eski Eşe Verme

Boşanma sürecinin zorluğu nedeniyle kimi zaman eşler, en kısa sürede boşanabilmek adına, her ne kadar istemese bile, çocuğunun velayetinin karşı tarafta kalması yönünde protokol imzalayabilmektedir. Bu durumda boşanma en kısa sürede sonuçlanacaktır. Fakat sonrasında çocuğundan ayrı kalmak istememe gibi bir duygu içerisine giren kişi, anlaşmalı boşanma davası bittikten sonra velayet değiştirme davası açabilir. Bu konu hakkında herhangi bir süre beklenmesi söz konusu olmamaktadır. Anlaşmalı boşanmak için çocuğunun velayetinden vazgeçme davranışında olan kişi, değişen koşullar sonucu velayetin tekrar kendisine verilmesini talep edebilir.