seo ankara
arapça kursu ankara
almanca kursu ankara
rusça kursu ankara
ankara diş kliniği
kedi cinsleri
Mütercim Tercüme Bürosu

Etkili Ders Çalışma Teknikleri

etkili ders çalışma yolları

Etkili Ders Çalışma

Düzenli ve planlı bir biçimde ders çalışmak, birçok kişi için bir işkence haline gelmektedir. Bunun en temel nedeni ise insanların çalışmayı sevmemesi ve tembelliğe daha yatkın bir yapıda bulunmasıdır. Eğitimciler, bu alanda uzmanlaşan rehber hocalar, ders çalışma konusunda öğrencilere yardımcı olmaya çalışsalar da iş yine öğrencide bitmektedir. Kişi kafasına koyduğu ve gerçekten istediği zaman düzenli bir şekilde ders çalışabilir. Uzun yıllardır ders çalışma hakkında birçok eğitimci öğrencilere yol gösterse de, etkili bir ders çalışma planı olmadan öğrencinin düzenli ders çalışması mümkün değildir. Bu yazımızda etkili ders çalışma teknikleri ile ilgili bilgiler verip en etkili ders çalışma yöntemleri sizinle paylaşacağız.

Etkili bir ders çalışma programı sizi başarıya ulaştıracak olan en büyük etkenlerden birisidir. Bu programı kendinize göre tasarlamak ve planlamak etkili bir biçimde çalışmanıza ve çalıştığınız konuları tam olarak öğrenmenize yardımcı olur. Böylece 5-6 saat ders çalışıp anlayacağınız bir konuyu, etkili bir biçimde planlı ve programlı şekilde 3-4 saat çalışarak da iyi bir şekilde anlayabilirsiniz. Plan ve program yapmak hem daha iyi öğrenmenize hem de zamandan tasarruf etmenize yardımcı olacaktır.

Etkili Ders Çalışma Teknikleri

Amacınıza ulaşmak ve disiplinli bir şekilde ders çalışmak için bu maddeleri uygulayabilirsiniz:

Etkili Ders Çalışma Tekniği 1:  Hedef Belirleyin

Dersi deyim yerindeyse çalışmış olmak için çalışmak, birçok öğrencinin yaptığı hatalardan biridir. Bunun önüne geçmek adına kendinize bir hedef belirlemeli ve bu hedef için bir yol haritası (plan) oluşturmalısınız.

Bir öğrencinin üniversite sınavlarına hazırlandığını varsayalım. Bu öğrenci herhangi bir bölüm veya üniversite kazanmayı isterse kendisine bir hedef belirleyemez. Zira hedef belli bir nokta veya kriter üzerine inşa edilmelidir. Ama Uludağ Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nü kazanmak için ders çalışan bir öğrenci kendisine hedef belirlemiş olur ve bu hedef doğrultusunda çalışabilir, kendisine bir ders çalışma programı oluşturabilir. Bu nedenle her şeyden önce plan program yapmadan önce bir hedef belirlemelisiniz. Bu iyi bir ders çalışma planı nasıl yapılır sorusunun ilk cevabıdır.

Etkili Ders Çalışma Taktiği : 2 Planlama Yapın

Yapmış olduğunuz ders çalışma planını kendinize uygun bir şekilde düzenlemeli, ders çalışmanın yanı sıra kendinize aktiviteler ve sosyal faaliyetler için de zaman belirlemelisiniz. Bunun için öncelikle zamanlı planlama mı zamansız bir planlama mı yapacağınızı belirlemelisiniz.

Klasik olarak ders çalışma planı şu saat aralığında matematik çalışılacak şeklinde belirlenmektedir. Bunun insana disiplin aşıladığı ve günün belli saat aralığında bireyin hangi derse çalışması ve ne yapması gerektiği belirlenmiş olur. Ancak beklenmeyen bir durumda bu plana uymayabilirsiniz. Bunun önüne geçmek adına pazartesi 2 saat X dersine çalışılacak şeklinde bir plan yapabilirsiniz. Bu tarz bir planlamada 2 saat ders çalışma eyleminizi gün içinde istediğiniz saatte gerçekleştirir, böylece plana sadık kalmış olursunuz.

Örnek ders çalışma programlarını internet üzerinden araştırabilir veya direkt kendiniz özgün bir ders çalışma programı oluşturabilirsiniz. Size özgü bir ders çalışma planı oluşturmanız daha etkili olacaktır. Etkili ve iyi ders çalışma planı oluşturmak istiyorsanız sadece ders çalışacağınız zamanı değil, sosyal aktivitede bulunacağınız zamanları da belirlemelisiniz. Yapılan araştırmalara göre 20-30 dakika sonra insanın dikkati dağılmakta ve kendisini motive edecek bir etkene ihtiyaç duymaktadır. Ders çalışma zamanının uzun olmamasına özen göstermelisiniz.

Etkili Ders Çalışma Yöntemi : 3 Plan Size Ders Çalıştırmaz!

Planlama yapmış olmanız ders çalışacağınız ve hedeflerinize ulaşacağınız anlamına gelmiyor. Bu nedenle etkili bir ders çalışma planı oluşturmanız ve buna disiplinli bir şekilde uymanız gerekmektedir. Aksi takdirde dünyadaki en iyi ders çalışma planı dahi sizin ders çalışmanızı sağlamayacaktır.

Etkili Ders Çalışma Tekniği 4: Bir Seferden Bir Şey Olmaz

İnsanoğlu yapısı itibariyle ertelemeye meyillidir. O gün ekstra bir işiniz çıkabilir ve ders çalışma programına uyamayabilirsiniz. Bu dünyanın sonu değildir ancak alışkanlık haline gelirse sizin sonunuz olabilir. Dolayısıyla bir seferden bir şey olmaz sözünü sık kullanmamaya gayret gösterin ve mümkünse hiç kullanmayın.

Etkili Ders Çalışma Taktiği 5:  Süreleri

Verimli Ders çalışma planı oluştururken ders çalışma sürelerinizin en fazla 30-40 dakika olmasına özen gösterin. Uzun süre ders çalışmanız fiziksel olarak yorulmanıza ve dikkatinizin belli bir süre sonra dağılmasına neden olabilir. Bu sebepten dolayı ders çalışma saatleriniz uzun olmasın ve ders çalıştıktan sonra 15-20 dakika ara verin. Bu arayı dilediğiniz şekilde değerlendirerek kafanızı dağıtın ve dikkatinizi toplayın. Verdiğiniz aradan sonra tekrar ders çalışmaya başlayın ve ders çalışma programına sadık kalın.

etkili ders çalışma
etkili ders çalışma

Verimli Ders Çalışma Yöntemi 6:  Uyku Düzenine Dikkat Edin

Etkili ve iyi ders çalışma planı oluşturmak istiyorsanız öncelikle uyku düzeninize dikkat etmeniz gerekiyor. İster zaman aralıklı isterseniz de daha serbest bir çalışma planı oluşturun eğer gece geç uyuyup öğleden sonra uyanıyorsanız etkili ve verimli bir ders çalışma sizin için mümkün olmayacaktır. Bu nedenle uyuduğunuz ve uyandığınız süreler için de bir plan yapmalı ve disiplinli bir şekilde bu kriterlere uymalısınız. Aksi takdirde uyku düzeniniz etkili ve verimli bir şekilde ders çalışmanıza engel olacaktır.

Etkili Ders Çalışma Teknikleri 7 : Kendinizi Test Edin

Ders çalışma planı, programa uyma ve disiplin ne kadar önemliyse kendi seviyenizi görmeniz ve kendinizi test etmeniz de o kadar önemlidir. Aslında ders çalışmayı antrenman test çözme ve deneme sınavlarını da antrenman maçı olarak tanımlayabiliriz. Asıl büyük final öncesinde deneme sınavları ile hangi konularda eksikleriniz olduğunu görebilir ve bu konularla ilgili tekrar çalışmalar yapabilirsiniz. Etkili ders çalışma programı oluştururken deneme sınavı çözmeniz için de kendinize haftada veya iki haftada bir gün belirleyebilirsiniz.

Etkili ve verimli ders çalışma programı oluştururken yukarıda belirttiğimiz kriterlere uyabilirsiniz. Ayrıca en kaliteli ve en iyi ders çalışma programını ancak siz kendinizi oluşturabilir ve uygulayabilirsiniz. Disiplinli bir biçimde ders çalışarak hedefinize adım adım ilerlemeniz ve başarılı olmanız mümkündür.