Facebook Reklam Verme Resimli Anlatım

tarafından
266
Facebook Reklam Verme Resimli Anlatım

Facebook’ta reklam verme konusunda dikkat edilmesi gereken konuları genel hatlarıyla ve resimlerle anlatmaya çalışacağım.

Öncelikle sosyal medya sayfasının yönetiminde işletme veya kişisel sayfaların yönetim sürecini kapsayan önceki yazımızda yer alan Facebook sayfası yönetimi ve iletişim stratejileri; görsel boyutlandırmaları ve profil, kapak fotoğrafları adımlarını incelemenizi öneriyorum. Bu adımlardan sonraki süreç ise;

Günümüzde sosyal medya mecralarının kurgulanması reklam ve iletişim çalışmalarının marka imajına katkıda bulunduğu yadsınamaz bir gerçeklik teşkil eder. Bu sayfanızın ürün veya marka imajını etkileyen sürecin kurgulanması uzmanlar tarafından yapılması gereken ciddi bir iştir. Kullandığınız renk tonlarından, iletişim tonlamanıza kadar geniş kapsamlı bir çalışmanın ürünüdür. Tasarım algısı geniş marka yapısıyla global iletişim çağını yakalayan trendlerin mecra yönetiminizde uygulanması sizleri rekabette bir adım öne götürecektir.

Dikkat etmeniz gereken bazı hususlar ise;

 • Sayfanız adına oluşturulan url adreslerini kısa isimlerle oluşturun.
 • Dikkat dağıtıcı mail, url, kısaltmalardan uzak durun.
 • Az mesajla çok şey anlatmayı deneyin.
 • Tekrarlardan ve emoji kalabalığından kurtulun.
 • Sayfanızın yapısına uygun olmayan içeriklerden uzak durun.
 • İçerik üretiminde görsel tasarımınızda yer alan slogan, mesaj, tebrik kutlama vb. yer alan mesajları ön plana çıkarın.
 • Sade bir sayfa anlaşılır olmaya daha yakın olandır. Süslemek ise sizin stratejiniz ve iletişim çalışmalarınızla oluşur.
 • Güncel olun. İçeriklerinizi oluştururken okuyucu tarafından paylaşmaya değer bilgiler üretin.
 • Post içeriklerinizi haftada 3-5 aralığında paylaşın. Marka bilinirliği oluşturun.
 • Sık tekrarlardan ve gün aşırı paylaşımlardan kaçının. Markayı zedeleyen basit imaj algısından kaçının.
 • Sosyal mecralarınızdaki bilgi paylaşımlarınızda web sitenizin adresini ve iletişim adreslerini eklemeyi unutmayın.
 • Oluşturduğunuz içeriklerde anahtar kelimeler eklerken profil sayfanızdan paylaşın ve tavsiyeler kısmından insanları sayfanızı görüntülemek için etkileşime geçirin.
 • Facebook yönetiminde reklam yönetimi hesabı üzerinden işletmenizin tanıtımı için gereken analizleri yapın. Küçük bütçelerle gönderilerinizi öne çıkarırken marka bilinirliğinize yatırım yapın.
 • Hedef kitle, yaş aralığı, cinsiyet, potansiyel müşteri analizinizi yaptıktan sonra bütçeniz dahilinde günlük/haftalık/aylık reklamlar yayınlayabilirsiniz.
 • İşletme tanıtımı veya sayfanızı beğendirme, gönderi etkileşimleri vb işlemlerinizin duyurumunda kullanmanız mümkün.

Reklamlarınız için gerekli optimizasyonlarınızı ve bütçeniz dahilindeki oluşturacağınız reklamlar hakkında detaylı bilgiler vermeye çalışacağım.

Sayfa yönetiminiz için facebook reklam yönetim panelinizden reklam oluşturun.

facebook reklam verme

Kampanyanız için gerekli adımlardan birisi de reklam verme amacınızdır.

Pazarlama amacınız doğrultusunda; Marka bilinirliği, Erişim seçenekleriyle reklam oluşturabilirsiniz.

Değerlendirme amacı kapsamında; Trafik, Etkileşim, Uygulama yüklemeleri, Video görüntülemeleri, Potansiyel müşteriler bulma seçenekleriyle reklamınızı oluşturabilirsiniz.

Dönüşüm için ise; Dönüşümler, Ürün kataloğu satışları, Mağaza ziyaretleri seçenekleriyle reklamınızı oluşturabilirsiniz.

facebook reklam yöneticisi

Bu adımlardan birini tercih ettikten sonra sizlere yöneltilen seçeneklerden yazımın başlangıcında bahsettiğim amacınız doğrultusunda optimizasyon sürecini yönetmeniz gerekecektir. Burada önemli olan husus doğru anahtar kelimeler ve hedef kitle aralığını belirlemenizdir.

facebook hedef kitle

Düzenli post içerik girişlerinin yapıldığı sayfada gönderi öne çıkar ile reklam vermeniz maliyet ve bilinirlik açısından sık kullanılan reklam seçeneğidir. Gönderide yazılmak istenen metinler, iletişim bilgileri gibi içerik mesajları yazılmasını öneriyoruz. Günlük haftalık reklam planlamasını bütçe dahilinde gerçekleştirmeniz de fayda vardır. Ayrıca şimdi ara, kaydol gibi özel sekmeler oluşturup etkileşimi artırabilirsiniz.

facebook reklam

Bütçe kısmı son aşamadır. Dikkat edilmesi gereken hususlar maddelerin incelenmesi gerekecektir. Bu bağlamda satmak istediğiniz ürün veya marka bilinirliği için adımlar kapsamında doğru kelimeler ve hedeflemeler yaptığınız analizler sonrası entegre edilmesi gereken süreci kapsamaktadır.

Sayfa yönetiminizi ve reklamlarınızı bu bağlamda detaylı bir şekilde inceleyip, reklam ayarlamalarınızı bu adımlarınız için bu düşüncede hareket etmenizi öneririz. Son olarak reklamlarınız sayesinde gönderilerinizi beğenen potansiyel müşterilerinize davet et butonu yardımıyla sayfanızı hatırlatıcı bildirimler göndermeyi unutmayınız.