instagram sponsorlu reklam

Instagram Reklam Verme , Instagram Sponsorlu Reklamlar ( Gerçekten İşe Yarıyor mu ? )

By

Instagramda reklam verme konumuzda instagram reklam verme neden işletmeler için önemlidir, instagram sponsorlu reklamlar nasıl verilir , instagram reklam fiyatları hangi aralıklardadır bunlara değineceğiz. Her sektörün direnç kaynağı olan ve doğru taktikler ve stratejiler izlenildiğinde bir işletmeyi gerçekten çok hızlı bir süreçte çok fazla büyütebilen instagramda reklam vermek büyüklü küçüklü tüm işletmelerin titizlikle ve özellikle üzerinde durduğu konulardan. Instagramda reklam nasıl verilir sorusu sorulduğunda aslında 2 farklı şekilde reklam türü akla gelebilir. Birisi popüler veya fenomen hesaplara reklam vermek diğeri de instagram sponsorlu reklam vermek. Biz bu yazımızda instagram sponsorlu reklamlar üzerinde konuşacağız.

Instagram reklam vermek gerekli mi , instagram reklamları gerçekten işe yarıyor mu ? ( Sponsorlu Reklamlar )

Önce bu soru ile başlamak istiyorum. Çünkü yaptığımız şeyin temelinde fayda sağlamak var. Dünya devi instagrama ( facebook ) bir kamyon para gömüp de karşılığını alamamayı hiçbir firma istemez. Bu nedenle de ilk kez instagram sponsorlu reklam verecek olan firmalar bu araştırmalara çok sık giriyorlar. Özellikle bütçeler kısıtlı ise. Çünkü tek atış hakları oluyor ve bunu da karavana atmamaları gerekiyor. Bu noktada da sorular başlıyor, instagram reklamları faydalı mı , instagram reklamları işe yarıyor mu diye.

Burada instagramın kendisinin hazırladığı bir başarı hikayeleri sayfası var. Ancak öne çıkan firmalar büyük firmalar. Türkiye’den sadece akbank var. Akbank instagram stories reklamı vermiş ve gayet eğlenceli reklamlarla etkileşimi had safhaya çıkararak maliyeti düşürmeyi başarmış.  Akbank belki sizin için uç bir örnek olabilir ancak büyük firmaların reklam bütçelerini yönetmek de oldukça zordur.

Diğer yandan kendi bildiğimiz başarı hikayeleri de var. Tesbihane bunlardan biri. Instagram reklamları sayesinde satışlarını oldukça artırdıklarını biliyoruz. Özellikle büyüme dönemlerinde çok aktif kullanıyorlardı.

Burada önemli olan nokta şudur, instagram reklam bütçesi ne olursa olsun etkili yönetim sağlamak. Günlük bütçeniz 50 TL’de olabilir , 500 TL’de olabilir 50.000 TL’de olabilir. Elbette satışlarınız bütçenizle doğru orantılı olacak artacaktır düz mantık ne kadar bütçe o kadar satış olur. Ancak bütçeyi ne kadar efektif kullandığınız, hedeflemelerinizi nasıl yaptığınız, geri dönüşümleri nasıl takip edip düzeltmelerde bulunduğunuz bu noktada bütçenizin israf olmaması için anahtar noktalar.

Küçük bir işletmesiniz ve günlük 50 TL bütçeye gücünüz yetiyor. Yanlış hedeflemeler, yanlış reklam tasarımları, yanlış sloganlar, geri dönüşleri takip etmeme gibi nedenlerden dolayı 50 lira bütçeden 20 liralık verim alırsanız bütçenizin %60’ı çöp olmuş olur. Bu durumda instagram reklam fiyatları sizin için pahalı gelecektir. Çünkü 20 liralık hizmeti 50 liraya aldınız. Instagram sponsorlu reklam ücretleri bu nedenle artadabilir azaladabilir. Eğer işletmeniz için instagram reklamları vermek istiyorsanız ya bu işin eğitimini alıp tüm süreci sizin yönetmeniz gerekir ya da bir instagram reklam ajansı ile çalışmanız gerekir.

Instagram Sponsorlu Reklam Fiyatları , Sponsorlu Reklam Ücretleri Hangi Aralıklarda ?

instagram reklam verme fiyat
instagram sponsorlu reklam fiyatları

Başlığı instagram sponsorlu reklam fiyatları belirledim ancak genel olarak insanların aramaları bu yönde. Yani instagramın kendisinin adına sponsorlu dediği bir reklam kiralama alanı var ve bu alanı da instagram sponsorlu reklam ücreti alarak kiralıyor ( reklam panosu gibi ) olarak düşünüyor insanlar. Bu biraz bilmeme , biraz da bize has bir özellik olan araştırmama hastalığının sonucu.

Instagramda sponsorlu reklam fiyatları olarak sabit bir fiyat gibi birşey sözkonusu değil. Bir üst başlıkta bahsettiğim gibi günlük bütçe sözkonusu. Günlük kendinize gücünüzün yettiğince bir bütçe belirleyebilirsiniz ve bu reklam verme sürecini ister birkaç gün , ister 1 ayla ister 1 yılla ayarlayabilirsiniz. Örnek olarak günlük instagram bütçeniz 30 TL olsun ve 1 ay reklam açın. 30 günden hesapladığımızda 1800 TL 1 aylık reklam gideriniz olur. Sizin için instagram reklam verme ücreti 1800 lira/ay olarak çıkar. Günlük bütçeyi değiştirince bu artar veya azalır.

Önemli olan sürekli yazdığım gibi bütçeyi efektif kullanmaktır, hedeflemeyi çok iyi yapıp reklamları çıktıktan sonra da insanların tepkilerini ve geri dönüşümleri çok iyi takip etmektir. 20 lira olması gereken reklamı 50 liraya alıp instagram sponsorlu reklam fiyatları çok pahalı diye söylenmenin size bir karı olmayacaktır.

Instagram Reklam Verme Sonuç ; 

Instagram reklam verme işlemleri büyüklü küçüklü her firmanın içerisinde olması gereken işler. Rakipler yapıyorsa sizin de orada olmanız gerekmektedir. Doğru yönetildiği takdirde her reklam platformu çok iyi geri dönüşler sağlayabilir, firmanızın , işletmenizin kaderini değiştirebilir, doğru yönetilmezse para ve zaman israfından başka birşey olmaz. Instagram reklam verme fiyatları da bütçenizle alakalı olduğu için her bütçeye uygun aralıklarda seçilebilir, gözünüzü korkutması gereken birşey yok.

Hedef kitleyi iyi belirleyin , reklam materyallerini iyi ayarlayın, dönüşümleri sıkı takip edin ve keyfinize bakın. Bizden bugünlük bu kadar instagram reklam verme ve instagram sponsorlu reklam fiyatları ile ilgili yazımın sonuna geldik.  İlerleyen yazılarımızda güncellenen instagram reklam nasıl verilir konusuna değineceğiz ayrıca instagram reklam alan hesaplar ile ilgili de bir araştırmamız olacak.

İrdelediğimiz diğer konular :

 

You may also like

Prof. Dr. Zekai Pekkafalı| instagram hesap dondurma linki| iphone 7 kılıf| hazır ofis | konya boşanma avukatı|