seo ankara
arapça kursu ankara
almanca kursu ankara
rusça kursu ankara
ankara diş kliniği
kedi cinsleri
Mütercim Tercüme Bürosu

Kıdem tazminatı tavan ücreti! 2022 yılı kıdem tazminatı hesaplaması!

İnstagram takipçi satın almak

KIDEM TAZMİNATI TAVANI NE KADAR ?

Asgari ücretin yüzde 50’lik bir oranla artmasıyla birlikte kıdem tazminatı tavanında da artış oldu. Yılda iki kez bakanlık tarafından belirlenen kıdem tazminatında yeni tavan oranı da güncellendi. Kıdem tazminatı 8 bin 651 liradan 12 bin 976 liraya çıktı!

1475 sayılı İş Kanunu”nun 14. maddesine göre belirli bir süre bir iş yerinde çalıştıktan sonra işine son verilen veya emeklilik dolayısıyla işinden ayrılan işçiye, çalıştığı yıl kadar ödenen para kıdem tazminadır. 4857 sayılı İş Kanunu ile şartları belirlenen kıdem tazminatı, çalışanlara maddi güvence sağlarken işverenlere de çalışan sirkülasyonunun önüne geçme imkânı tanımaktadır. Kıdem Tazminatı Hesaplama 2022 yılında en çok aratılacak haberler arasında yer alabilir.

KIDEM TAZMİNATI HANGİ DURUMLARDA ALINIR?

4857 sayılı İş Kanunu’nda belirtildiği gibi, en az 1 yıl süre boyunca aynı iş yerinde çalışmış olan çalışanın, aşağıdaki sayılan hallerin herhangi birine dayanarak işten çıkması, çıkarılması halinde, işveren tarafından çalışan kişiye ödenecek tazminata "Kıdem Tazminatı" denilir.Kıdem Tazminatı Hesaplama işlemi belirli ölçüler usulünde yapılır.