seo ankara
arapça kursu ankara
almanca kursu ankara
rusça kursu ankara
ankara diş kliniği
kedi cinsleri
Mütercim Tercüme Bürosu

Öğrenme Güçlüğü Disleksi Nedenleri

Disleksi, bir çeşit öğrenme güçlüğü olarak tanımlanabilir. Erken yaşlarda ortaya çıkan bu durum, genellikle ilkokula yeni başlayan çocukların yaşadığı okuma güçlüğü ile anlaşılır. Bu anlamda okuma, heceleme ve yazma becerilerinde oluşan nörogenetik kökenli bir farklılık olarak tanımlanabilecek olan disleksi, kişinin sayıları ve sözcükleri işlemekte zorlanması durumudur. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre disleksi yaygınlığı % 5 ile %15 oranındadır. Dâhilerin hastalığı olarak da bilinen bu rahatsızlığın pek çok nedeni bulunmaktadır. Peki, disleksi nedenleri nelerdir?

Disleksi Nedenleri Nelerdir?

Öğrenme güçlüğü disleksi nedenleri arasında pek çok faktör sayılabilir. Bu nedenler arasında genetik etmenler, nörolojik fonksiyon bozuklukları ve beyin hasarı yer almaktadır.

Disleksinin Genetik Nedenleri

Yapılan araştırmalar sırasında öğrenme bozukluğu olan çocukların büyük kısmında yaşanan sorunun genetik kaynaklı olduğu saptanmıştır. Yine bu çocukların %5-12’sinin ebeveynlerinde de disleksi olduğu saptanmıştır. Ayrıca ikizler ve kardeşler arasında da öğrenme güçlüğü yaygındır.

Disleksinin Beyinsel Nedenleri

Hafif düzeyde yaşanan beyin hasarı öğrenme bozukluğuna neden olabilir. Yine beyin hasarı gelişimsel sapmaya ve hiperaktivite bozukluğuna da neden olmaktadır. Bunun yanında beyin ile ilgili olan öğrenme güçlüğü, beyin tarafından bilginin ele alınış şeklinden kaynaklandığı fikri yaygındır.

Disleksinin Nörolojik Nedenleri

Disleksi nedenleri arasında nörolojik fonksiyonlarda yaşanan bozukluklar da sayılabilir. Özellikle beynin giriş, çıkış, bellek ve işlem fonksiyonlarındaki bozukluklar, çocukların öğrenme güçlüğü yaşamasına neden olabilir.

Disleksinin Diğer Nedenleri

Disleksi nedenleri arasında daha pek çok faktör sayılabilir. Bu anlamda prematüre doğum ya da düşük doğum tartısı disleksiye neden olabilir. Yine doğum öncesi ya da sonrasında bebeğin strese maruz kalması gibi nedenler de öğrenme güçlüğüne neden olmaktadır. Ayrıca annenin hamilelik sırasında alkol ve ilaç kullanması ile kanser tedavisi görmesi gibi durumlar, çocuğun disleksi problemi ile karşılaşmasına neden olabilmektedir.

Eğer çocuğunuz konuşmaya geç başladıysa, yeni kelimeler öğrenirken güçlük çekiyorsa, zaman ve yön kavramlarını anlamakta güçlük çekiyorsa ve yanlış cümleler kuruyorsa disleksi problemi yaşıyor olabilir. Bu durumda vakit kaybetmeden bir uzmana başvurmalısınız. Yine Başaran Yayınları olarak öğrenme güçlüğü çeken bireylere özel hazırlanan disleksi (öğrenme güçlüğü) setleri arasından çocuğunuzun seviyesine uygun olanını satın alabilirsiniz.

Detaylar İçin, https://www.basaranyayinlari.com.tr/kategori/disleksi