Seo Terimleri – A Harfi ile Başlayan Terimler

Neden ?

Seo ve SMM içerikli sitemizin ilk yazısı A’dan Z’ye Seo sözlüğü olsun istedik. Çünkü bizden sonrakilere, yeni başlayanlara, merak edenlere kaynak olmasını istiyoruz. Geniş kapsamlı ve kısaca açıklamalı bir seo terimleri sözlüğü bu yazımızda yer alacak. Ayrıca terimler ingilizce olacak, çünkü bu terimler dünya çapında geçerli olan terimler. Biz bazen sadece kendi bulabileceğimiz şekilde Türkçe’leştirerek kullanabiliyoruz ancak ingilizcelerini bilmekte fayda var. Bu yazımızda yönlendirmeler ve A harfi ile başlayan terimler mevcut. Şimdilik aklımıza gelenleri ve bulabildiklerimizi yazdık, elbette sürekli güncelleyeceğiz.

200 Nedir : 

“Status Ok” anlamı da taşıyan bu kod, istenilen dosyanın başarıyla yüklendiğini ifade eder.

301 Nedir : 

“Moved Permanently”  kalıcı olarak taşındı anlamına gelir. İstenilen dosyanın, sayfanın veya başka bir öğenin farklı bir konuma kalıcı olarak taşındığını ifade eder. Bu yöntem bütün web siteleri için etkili ve geçerli yöntemdir. Sitenizde yer alan ve arama motorları tarafından indexlenen bir sayfanızı başka bir adrese taşıyacağınız zaman, eski sayfayı yeni sayfaya 301 redirect yapmalısınız.

302 Nedir : 

“Found” İstenilen dosya veya sayfa bulundu ama tamamen farklı bir adresten yayın yapıyor. Bu yöntem geçici yönlendirme durumlarında kullanılır.

404 nedir : 

“Not found” Bulunamadı hatası olarak da bilinen 404, sunucunun istenilen dosyayı veya sayfayı bulamadığı anlamına gelir. Sitenin kapalı olması, sunucu hatası vb durumlarda meydana gelir ve arama motorlarının en sevmediği durumlardandır. Sitenizde yer alan bir url indexli ise ve sonradan sildiyseniz, eski url’yi de 301 ile yeni url’ye veya farklı bir yere yönlendirmediyseniz, arama motorlarından gelen (örümcekler) botlar veya kullanıcılar 404 sayfasına düşer.

404 sayfaları sevilmeyen sayfalardır ancak iyi bir şekilde kullanılmaları da gerekir. 404 hata sayfasına bir arama motoru ve sitedeki önemli sayfalara yönlendiren linkler bırakmanız ve ” Aradığınız sayfayı bulamadık ancak arama yapmak size yardımcı olabili” veya “Aradığınız sayfayı bulamadık ancak şu sayfaları okumanızı da öneririz” yazmanız kullanıcının siteden hemen ayrılmayıp site içerisinde kalmasını ve sayfa gezmesini artırmasını sağlayabilir.

Above the Fold Nedir : 

Above the fold gazete kültüründen gelmekte ve katlanılan üst kısımlar gibi bir anlam taşımaktadır. Katlanmış bir gazete düşünün. Üste gelen kısmı herkesin görebileceği göz önünde olan kısım. Bu alana koyulan reklamlar çok fazla dikkat çeker. Aynı durumu websitesi olarak düşününce ziyaretçinin karşısına ilk çıkan sayfa veya, arama motorunda bir arama yaptıktan sonra ilk açılan ekran olarak düşünebiliriz. Ancak son yıllarda cihaz boyutlarının çok farklı olması nedeni ile Above the fold kavramında kaymalar olmuştur. Çünkü büyük ekranlı bir tarayıcıda sorgu sonucunda reklamlar – harita – organik sonuçlar çıkarken, mobil cihazlarda ilk açılışta reklamlar – sonraki scroll’de harita ve sonrasında da organik sonuçlar yer almaktadır.

Adwords Nedir :

Google’a ait PPC reklam ağı. SEO uzmanlarının korkulu rüyası, pazarlamacıların velinimeti.

Affiliate Nedir : 

Bir internet sitesinin, aslında ücret veya komisyon karşılığında başka bir web sitesi veya işletme tarafından satılan ürünleri veya hizmetleri pazarlaması.

Algorithm ( Algoritma ) Nedir : 

Arama motorlarının, siteleri 1’den sonsuza kadar sıralarken dikkate aldığı ve arama sorgularında hangi sonuçları göstereceğini belirten kurallar bütünü.

Alt Text Nedir : 

Grafiklar ( Görseller, fotoğraflar, resimler) bağlantı nedeniyle veya tarayıcı kaynaklı sorunlardan açılamadığında , yerinde ne olduğunu göstermek için yazılan, diğer yandan görselin arama motorlarına da ne içerdiğini ifade eden metinlerdir. Alt text’ler önemlidir çünkü arama motorları sitenize koyduğunuz görselde ne olduğunu alt text sayesinde bilir. Ayrıca görme engelliler için geliştirilen arama motorları da görseldeki içeriği alt texlerden okur.

Authority ( otorite ) Nedir  : 

Bir arama motorunun sorgu sayfasında gösterdiği sonuçlardaki sitelerin o konu ile ilgili otoriteleri. Otorite genel olarak sonuç sayfasına gelen bağlantıların kalitesi ile ilgili olarak artar veya azalır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir