Seo Terimleri – B Harfi ile Başlayan Terimler

B2B ( Business to Business ) Nedir :

İşletmeden işletmeye anlamı taşıyor. Toptancı bir firmanın bir program aracılığı ile perakendeci firmalara ürünlerini satması gibi. Doğrudan son müşteriye değil de firmadan firmaya alışveriş.

B2C ( Business to Customer ) Nedir :

Firmadan son alıcıya anlamı taşıyor. Ürünlerini toptancıdan alan firmanın, websitesi aracılığı ile tüm Türkiye’ye sarış yapması gibi.

Backlink Nedir :

En sevdiğimiz. Kıymetlimis. Seo çalışmalarında doğru kullanınca vezir, yanlış ellerde rezil eder. Temel olarak bir web sayfasından başka bir web sayfasına verilen bağlantılardır.

Blackhat Seo Nedir :

Google web yöneticisi yönergeleri vardır. Bunlar Google’ın uymamızı istediği, doğal yönergeler. Ancak her insan yapısı gibi google’ın da algoritmaları bazı çalışmalar ile atlatılabilir ve manipüle edilebilir. Blackhat SEO Google web yöneticisi yönergelerine uymayıp algoritmaları atlatan çalışmalardır.

Blog Nedir :

Genel olarak içerik üretmek için açılan web sayfaları veya web sayfalarındaki bölümlerdir. Ana odak içerik üretmek, yeni yazılar, haberler ve makaleler yazmaktır. Günümüzde blogların bir çoğu bir hazır cms kullanmaktadır. Kullanımının kolaylığı, geliştirme seçeneklerinin kolaylığı nedeni ile wordpress joomla gibi cms’ler en fazla tercih edilen blog altyapılarıdır. Bloglar bir kurumsal firmanın hizmetlerini anlatan yazı serileri olabilir veya kişisel blog tarzında kendini anlatan yazılara da yer verilebilir.

Blogger Nedir :

Düz mantık olarak blog yazan kişiye bloglayan anlamında blogger denir. Ayrıca ücretsiz ve Google’a ait blog yazma altyapısının adı blogger‘dır ve blogspot uzantısı ile yayın yapar.

Bold ( Kalın ) :

Yazı içerisindeki kelimeleri özel kodlarla daha kalın ve koyu yazmaktır. Bold kelimeler yazı içerisinde vurgulanan kelimelerdir ve yazıyı okuyan kişilere yazının önemli kısımlarını vurgulamak için kullanılır. Arama motorlarının da dikkate aldığı kavramlardandır. Bold  kelime yapmak için kullanılan kodlar : <b> Kelime </b> ve <strong>Kelime</strong> olarak bilinir.

 Bot ( Robot, örümcek, crawler) Nedir :

Verilen komutlarda verilen görevi yapan programlardır. Arama motorları websitelerini taramak ve indexlemek için bot kullanırlar. Veya film site sahipleri sitelerine içerik çekmek için botlar kullanırlar.

Bounce Rate ( Çıkma Oranı ) Nedir :

Websitesine giren ziyaretçilerin farklı bir sayfayı ziyaret etmeden doğrudan giriş yaptıkları sayfadan sonra siteden çıkmalarının oranıdır.

Breadcrumbs ( Ekmek kırıntısı ) Nedir :

Hansel ve gretel masalından gelen  Breadcrumbs, ziyaretçilere sitede nerede olduklarını ve bir önceki ve kök dizinin nerede olduğu ve nasıl gidileceğini gösteren yollardır.

breadcrumbs
N11 Breadcrumbs Kullanımı

Blog Comment Spam ( Blog yorum spam ) Nedir :

Yorum bölümündeki yorum yazan kişinin websitesi alanının açık olduğu sitelere, otomatik veya manuel olarak yapılan ve backlink almak için kullanılan blackhat tekniktir. Website sahiplerinin genel olarak sevmediği bir durumdur ve çok büyük bir oranda da bu yorumlar site sahipleri veya kullanılan eklentileri aracılığı ile bloke edilir/silinir.

Broken Link ( Kırık Link ) Nedir :

Fonksiyonunu gerçekleştiremeyen hiperlinktir. Örnek olarak, bir sitede okuduğum bir içeriğe beğendiğim için link verebilirim. Ancak daha sonra o site sahibi link verdiğim sayfayı silebilir veya sitenin altyapısını değiştirebilir. Bu durumda kendi sitemdeki linke tıkladığımda karşı tarafda 404 hata sayfası alırım. Websitelerin büyük bir bölümü , farklı sebeplerden dolayı kırık bağlantılar içerirler bazen farkında bile olmayız. Bunda doğan olmayan birşey yoktur. Ancak bir site çok sayıda kırık link içeriyorsa incelenmesi gerekir.

Browser ( Tarayıcı ) Nedir :

Tarayıcı interneti gezebilmek için kullanılan client ara programlardır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir