Seo Terimleri – C Harfi ile Başlayan Terimler

Cache Nedir

Bir web sitesinin arama motoru önbelleğinde veya tarayıcı önbelleğinde tutulmuş versiyonu. Mesela websitelerinin hızını artırmak için tarayıcı önbellekleme ( browser cache ) kullanılır. Websitesindeki bazı dosyaları, metinleri veya görselleri kullanıcının tarayıcısına indirme emri verirsiniz, tarayıcı bunları önbelleğine alır ve bir sonraki girişinde o bilgiler sizin uzak sunucunuzdan değil tarayıcı önbelleğinden servisi edilir, bu şekilde websitesi daha hızlı açılır. Diğer yandan arama motorları da indexlerine aldıkları sitelerin cache bilgilerini kaydedebilirler.

Canonical URL Nedir 

Birçok içerik yönetim sistemi, birden fazla URL’de dizine eklenmesine yinelenen veya olağanüstü derecede benzer içeriğe neden olan hatalarla yapılandırılmıştır. Çoğu web yöneticisi, aynı içeriğin birden çok URL’de dizine eklenmesine neden olan sitelerinde tutarsız bağlantı yapıları kullanır. Herhangi bir URL’nin canonical sürümü, büyük arama motorları tarafından indexlenen tek ana sürümüdür. Örnek olarak opencart altyapısı kullanan bir e-ticaret sitesinde, ürün sayfası site.com/urun-1 , site.com/kategori/urun-1 ,  site.com/uretici/urun-1 ve site.com/arama/urun-1 şeklinde 4 farklu yolla listelenir. Bu 4 yolun asıl olanı site.com/urun-1 olduğundan dolayı diğer 3 yol sistemin altyapısında canonical olarak işaretlenmelidir, aksi halde duplicate içerikler ortaya çıkacaktır.

Click fraud nedir

Click fraud sem çalışmalarının blackhat taraflarındandır. PPC reklamlarındaki manuel veya botlarla sahte tıklamalara denir. Aynı sektördeki rakibiniz ile adwords reklamı verdiğinizi düşünün. Rakibinizin reklamlarına akşama kadar elle veya bir bot aracılığı ile tıklattığınızda ne olur ? Rakibiniz para ve müşteri kaybeder, online ortamda ona karşı siz avantajlı olursunuz. Ancak Google son zamanlarda click fraud’ları aşacak önlemleri sıkılaştırmıştır.

Cloaking nedir 

Kullanıcılara farklı, arama motorlarına farklı içerik gösterme. Cloaking kullanımına bağlı olarak zararlı da olabilir faydalı da olabilir, tamamen hangi amaçla kullanıldığına göre ceza alır veya almaz. Mesela kullanıcıların göremeyeceği şekile arkaplanla aynı renkte link gizlemek de bir cloaking örneğidir, kullanıcıların bağlandığı konuma göre dil değiştiren veya tasarım değiştiren siteler de bir cloaking örneğidir ancak ikincisi doğaldır.

CMS Nedir :

Cms, content management system yani “içerik yönetim sistemi” kelimelerinin kısaltılmış halidir. Örnek : wordpress. WordPress hiçbir yazılımsal ve teknik yeterliliğe sahip olmanıza gerek kalmadan kolayca öğrenebileceğiniz ve içerikler üretebileceğiniz kolay ve gelişmiş cms olarak nitelendirilebilir.

Code Swapping ( Yüksel ve Değiş ) :

Oluşturulan bir sayfa arama motorlarında yüksek konumlar elde ettiğinde içeriğini değiştirmektir. Blackhat seo çalışmaları arasında yer almaktadır.  Dikkatli olunmazsa zararı büyüktür.

Content ( İçerik ) Nedir :

Content is king. Yani içerik kraldır. İçerik şuan bu okuduğunuz yazıda da olduğu gibi, bir websitesinin temel yapıtaşıdır. Bir web sitesinin kullanıcılar için değer taşıyan kısmıdır. ( Reklamlar, tanıtımlar içerik olarak genelde görülmez). İçerik hem seo çalışmalarının en önemli adımlarındandır.

Contextual Advertisement ( İçerik Reklamları ) Nedir :

Yazı içeriği ile bağlantılı olan reklamlar. Yani Çay İçmenin 15 faydası şeklinde yazı yazıp Çaykur’un reklamına bağlamak.

 

Conversion ( Heder , Dönüşüm ) Nedir 

Birçok çevrimiçi reklamcılık biçiminin izlenmesi kolaydır. İstediğiniz bir hedef tamamlandığında dönüşüm gerçekleştirilir. Çoğu çevrimdışı reklam genellikle çevrimiçi reklamlardan daha zor takip edildi. Bazı pazarlamacılar çevrimdışı etkinliği çevrimiçi pazarlama ile ilişkilendirmek için özel telefon numaralarını veya kupon kodlarını kullanır.

Birkaç hedef örnek:

  • Ürün satışı
  • Formu doldurma
  • Bir telefon görüşmesi
  • E-mail Yakalama
  • Anket doldurma
  • Bir kitlenin dikkatini çekme
  • Geribildirim almak
  • Paylaşım Alma
  • Backlink Alma

Conversion Rate ( Dönüşüm Oranı ) Nedir

Websitenize giren kişi sayısı ile hedeflerinizden herhangi birini gerçekleştiren kişi sayısının birbirine oranıdır.

Copyritght ( Telif Hakkı ) Nedir

Belirli bir eserin yayınlanması ve çoğaltılması için yasal haklar.

Cookie Nedir

Bir kullanıcının yerel makineye yazdığı küçük veri dosyası bunları izlemek için kullanılır. Çerezler, web sitelerinin kullanıcı deneyiminizi kişiselleştirmesine yardımcı olur ve bağlı kuruluş program yöneticilerinin dönüşümleri izlemelerine yardımcı olur.

Crawler ( Bot, örümcek )

Bir önceki yazımızda bot nedir olarak açıkladık.

Crawl Depth ( Tarama Derinliği ) Nedir

Bir websitesinin ne kadar derinlikte tarandığı ve indexlendiğidir. Doğada daha uzun olan aramaların doğada daha hedefli olması eğilimindeyken, derin sayfaların alakalı uzun kuyruk anahtar kelimeler için sıralama yapabilmesi için bir sitenin çoğunu veya tamamını dizine eklemeye çalışmak önemlidir.

Crawl Frequency ( Tarama Sıklığı ) Nedir

Bir websitesinin hangi sıklıkta tarandığıdır. Çok fazla ziyaretçi alan ve sık içerik üreten siteler botlar tarafından daha sık taranır ve daha hızlı indexlenir.

CSS Nedir

Css , Cascading Style Sheets kelimelerinin kısaltmasıdır. Bir web sayfası temelde html css js php gibi altyapılardan oluşur. Html bir siteyi temel hatlarıyla kodlamak, css ise tasarım yapmak olarak düşünülebilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir