seo ankara
arapça kursu ankara
almanca kursu ankara
rusça kursu ankara
ankara diş kliniği
kedi cinsleri
Mütercim Tercüme Bürosu

Sosyal Medya Yönetimi

İnstagram takipçi satın almak

Günümüzde sosyal medya kullanımı oldukça fazladır ve sosyal medya kullanım oranı da her geçen gün artmaktadır. Sadece sosyal medyayı kullanan insanların sayısı değil, sosyal medyayı kullanan insanların sosyal medyada geçirdikleri zaman da artış göstermektedir. Avrupa ülkelerine göre ülkemizde sosyal medya kullanım oranı hat safhalardadır. Bu da firmalar için karlarını arttırmaya yönelik büyük bir avantajdır. Firmalar da sosyal medya yönetimi için bu işin uzmanları ile çalışmaktadırlar.

Sosyal Medya Yönetimi Nedir?

Sosyal medya yönetimi nedir diye açıklayacak olursak kısaca şunu söyleyebiliriz. Sosyal medya yönetimi özellikle takipçisi fazla olan hesapların bir uzman tarafından yönetilmesidir. Bir sosyal medya uzmanı, sosyal medya hesaplarının nasıl yönetileceğine dair hangi yolların izleneceğini önceden belirler. Sosyal medya uzmanı kendisine bir yol haritası oluşturur ve her adımı koordineli ve sistemli bir şekilde uygular. Sosyal medya yönetimi hizmetinden genellikle orta ölçekli ve büyük ölçekli firmalar yararlanmaktadır. Firmalar müşterilerini arttırıp karlarını yükseltmek için sosyal medyanın gücünden yararlanırlar. Çünkü günümüzde sosyal medya kullanımının fazla ve gittikçe artan oranını göz önünde bulundurursak, başta Instagram, Twitter ve Facebook olmak üzere tüm sosyal medya mecralarında binlerce hatta on binlerce potansiyel müşterinin olduğunu kolaylıkla söyleyebiliriz.

Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır?

Sosyal medya yönetimi için özellikle hedef kitlenin belirlenmesi gerekmektedir. Hedef kitleyi belirlemek en önemli unsurlardan biridir. Çünkü hitap edeceğiniz kitleyi tanır ve bilirseniz onlara daha kolay bir şekilde ulaşabilir ve iletişim kurabilirsiniz. Burada hedef kitle, yaş aralığı, cinsiyet, ilgi alanları ve demografik bilgilerin filtrelenmesi sonucunda oluşur. Örnek vermek gerekirse bir oyun konsolu satıyorsanız hedef kitleniz, 18-30 yaş aralığındaki oyun oynamaya merakı olan erkeklerden oluşabilir.

Sosyal medya yönetiminde bir diğer unsur ise, içerik yönetimidir. Hem hedef kitlenize hitap edecek hem de özgün içerikler oluşturmalısınız. Burada en önemlisi rakiplerinizden daha yaratıcı içerikler üretmenizdir. Bir diğer unsur ise içerik üretimi ile ilgili olan rakip analizidir. Rakip analizi yalnızca sosyal medya için değil rekabet için de çok önemlidir. Rakip analizi ile rakiplerinizi yakından takip edebilir ve onlardan daha yaratıcı içerikler üretip daha fazla potansiyel müşteriye ulaşabilirsiniz.

Sizler de sosyal medya konusunda uzman kadrosuyla hizmet veren MotionB ile çalışabilir ve hesaplarınızı emin ellere teslim edebilirsiniz.