Sosyal Medya Yönetimi Nedir

tarafından
243
Sosyal Medya Yönetimi Nedir

İnsanların ilk başlarda merak ettikleri en önemli konulardan birisi de sosyal medya yönetimiydi. Sosyal medya nedir, yönetimi nasıldır gibi sorulara bulunan çözümler acaba yeterli mi? En önemlisi de biz bu araçlardan ne derecede faydalanabildik? Sosyal Medya Yönetimi Nedir , Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır , Sosyal medya içerik yönetimi nasıl yapılır gibi sorulara bu yazıda cevap vereceğiz.

Sosyal Medya Yönetimi Nedir ?

Sosyal medya yönetimi deyince akla blog, sosyal ağlar, video paylaşım gibi etkileşime dayalı mecralarda yer alan markaların takip edilmesi , ve firmanın kurumsal yapısına göre içerik paylaşılması geliyor. Oysa sosyal medya bu yazılandan daha fazlası bir öneme sahiptir.

Genel olarak sosyal medya yönetiminin getirileri;

  • Online İtibar Yönetimi
  • Müşteri yönetimi
  • Sosyal medya istatistikleri inceleme
  • Rakip araştırması

Markanız için sosyal medyayı aktif veya efektif olarak kullanabilirsiniz. Bütün olumlu koşulların yanında sosyal medyada ölçümleme yapmazsanız başarıya ulaşamazsınız. Sosyal medya yönetimi için mutlaka ve mutlaka müşteri algısını yönetmeniz ve sosyal mecraları ölçümlemeniz gerekmektedir. Çünkü bu iki kavram birbirinden ayrılmaz ikilidir.

 

Sosyal Medya Yönetimi Nasıl Yapılır ?

Sosyal medya yönetiminin ne işe yaradığı hakkında tek bir cevap yoktur. Çünkü her markanın yaptığı iş farklı, müşteri kitlesi farklı olduğu için yorumlama şeklinde de farklılık gözlenir.

Sosyal medya yönetimi için sıralanması gereken temel başlıklar;

  • Kriz yönetimi
  • Geri bildirim ölçümlenmesi
  • Rakip analizi
  • Kampanya takibi
  • Müşteri ölçümleme
  • Marka bilinirliğini artırma çalışmaları şeklinde sıralanmaktadır.

Firmalar hedef kitlesine ulaşmak için herkesin düşüncesini özgürce yapabildiği sosyal medya araçlarını kullanmaktadırlar. Günümüz teknolojisinin gelişmesi ile birlikte sosyal medya araçları da aşırı çoğalmıştır. Çoğalmasının sebebi de yapılan işler de sosyal medyaya duyulan aşırı ihtiyaçtır.

Marka hiçbir ücret ödemeden sosyal medya platformları üzerinden hedef kitlesine ulaşabilmektedir. Bundan daha da önemlisi algısını, markasını rahatça insanlarla paylaşabilmektedir. Sosyal medya platformları arasında kendi tarzına uygun olanı seçip hedef kitlesi üzerinde daha etkili olmaktadır.

Dijital Pazarlama Nedir ?

Günümüz teknolojisinde dijital pazarlamayı, normal geleneksel pazarlamadan ayıran en önemli özellik pazarlama aşamasında dijital kanalların kullanılıyor olmasıdır.

Dijital Pazarlama : Bir şirket ya da markanın dijital ortamda pazarlanmasıdır. Yeni bir pazarlama mecrası olan dijital pazarlama diğer pazarlama yöntemlerine göre daha interaktif yöntemler olarak göze çarpmaktadır. Gün geçtikçe yenilikçi düşünce ve yaklaşımlarla tüketici ile etkileşimin artmasını sağlayan dijital pazarlama yöntemleri gelişmektedir.

Dijital Pazarlama Kanalları Nedir?

Dijital pazarlamada bilinen anlamıyla kullanılan kanal internet’dir. Daha da genişletmek gerekirse internet araçlarından bahsedilmesi gerekir.

Dijital Pazarlamada En Sık Kullanılan Araç Nelerdir?

Sosyal Medya Mecraları; Facebook, Twitter, Google Plus, Instagram

İçerik Pazarlama; Web site, Blog, Yardımcı site

Mobil Pazarlama; Mobil uygulamalar üzerinden yapılan tanıtımlar ve diğer sosyal platformlar

E-Mail Pazarlama; Veri toplama ve bu veriler üzerinden müşteriye ulaşma, raporlama aktiviteleri

Dijital Reklamcılık; Online reklamcılık ortamında dijital medya araçlarını kullanarak hedef kitleye göre platformlar tercih edilmekte ve gerekli reklam ayarlamaları yapılır.

 

Diğer Yazılarımız :

Sosyal Medya Hesabı Satarak Para Kazanma : https://seosmm.net/hesap-satarak-para-kazanma/

Twitter takipçi artırma : https://seosmm.net/twitter-takipci-arttirma/

İnstagram reklam verme : https://seosmm.net/instagram-reklam-verme-instagram-sponsorlu-reklam/