Windows 10 Ekran Görüntüsü Alma

tarafından
620
Windows 10 Ekran Görüntüsü Alma

Bilgisayarın günümüzde çok kullanılmasından kaynaklı bilgisayara dair bir çok fonksiyona ihtiyaç duyulmaktadır. Bazı fonksiyonlara uzun yollardan ulaşmamız gerekse de bazılarına ulaşmamız nispeten gün geçtikçe kolaylaştırılmaktadır. Windows 10 ekran görüntüsü alma işlemi de eski işletim sistemlerine göre kolaylaştırılmıştır.  Kullanıcılar işlem yaparken ekranlarında olan görüntülerin depolanması için ekran görüntüsü almak isteyebilirler. Windows 10 ekran görüntüsü alma konusunda kullanıcılarını çok rahat ettirmiştir. Yazımızın devamında konu hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Windows 10 Ekran Görüntüsü Alma

Bilgisayarın hayatımıza uzun süre önce girmesi ve hayatımızda etkin bir rol oynamasından kaynaklı bilgisayar üzerinden her geçen gün daha fazla işlem yapabilmekteyiz. İnsanların ihtiyaçları doğrultusunda yeni programlar üretilmektedir. Sonuçta her ürünün ihtiyaçtan çıktığını düşünürsek bilgisayar üzerinden üretilen bütün uygulamalarda bir ihtiyacın sonucudur. Windows 10 ekran görüntüsü alma konusunda eski işletim sistemlerine oranla kolaylıklar getirmiştir. Eski işletim sistemlerinde en yaygın olarak kullanılan paint üzerinden ekran görüntüsü alma işlemide Windows 10 ile yavaş yavaş unutulmaya yüz tutacak gibi. Ekran görüntüsü alma konusunda internet üzerinde bir çok video bulunabilir fakat bazıları eski tarihli olduğu için Windows 10 u temsil etmeyebilir. Peki bu işlem windows 10 da nasıl yapılır.

Windows 10 için ekran görüntüsü almada kullanılmak üzere bir arac geliştirilmiştir böylece çok rahat bir şekilde ekran görüntünüzü alıp kayıt edebiliyorsunuz. Tabi ki bu araç sadece masaüstü veya dizüstü bilgisayarlarda geçerli değildir ayırca windows 10 bir tabletiniz varsa aynı aracı kullanarak windows 10 tabletinizden ekran görüntüsü alabilirsiniz.

Sözünü ettiğimiz araç  ekran alıntısı aracıdır. Bu araç sayesinde ekran görüntüsü alma konusunda çok rahatlayacağınızı unutmayınız. Yukarıda sözünü ettiğimiz paint yönteminden çok daha kullanışlıdır. Bu arada sözünü etmişken paint yöntemi ile de ekran görüntüsü alabilirsiniz. Görüntüsünü almak istediğiniz ekrana gelip klavyeden print scr tuşuna bastığınızda o anda ekranda ne varsa hepsini anlık olarak kayıt eder. Daha sonra paint programı açılarak kayıt edilen ekran görüntüsü ctrl+v tuş kombinasyonu ile yapıştırılır ve kayıt edilir. Halada bazı insanlar bu yöntemi kullanmaktadır. Fakat bu yöntemin dezavantajı istediğiniz bir alanın ekran görüntüsünü alamıyorsunuz. Olduğu gibi bütün ekranın görüntüsünü aldığınız için ek olarak işlem yapmak zorunda kalabiliyorsunuz.

Windows 10 ekran görüntüsü almıyor ise paint yöntemi ile rahatlıkla o anlık ekran görüntüsünü alabilirsiniz. Fakat ekran alıntısı aracı çalışıyor ise onu kullanmak daha mantıklı olabilir. Bu konu ile alakalı olarak windows 10 ekran görüntüsü aktarma farklı bir işlem gerektiren bir yapıdır ekran görüntüsü almak ile alakalı değildir. Windows 10 ekran görüntüsü alma konusunda farklı markalara da aynı hizmeti vermektedir örneğin asus marka cihazınız da da windows 10 ekran görüntüsü alma aynıdır casper, hp, msi hiç fark etmez.

Ekran görüntüsü alınırken sizi kısıtlayan bazı durumlar olabilir seze sanki ekran görüntüsü hata veriyor olarak gelebilir fakat sadece ufak bir engellemeden kaynaklı sorunlar olabilir. Örneğin oyunlarda ekran görüntüsü almak çoğu zaman günümüz teknolojisinde çok daha kolaydır. Kullandığınız platform size oyun içi ekran görüntüsü alma konsun da yardımcı olur. Yani aslında windows un ekran görüntüsü alma aracına ihtiyacınız yoktur çünkü oyun platformu size bu imkanı verir. Oyun oynarken oyun ekran görüntüsü alma çok daha kolaydır platform desteğinden ötürü.

Ekran görüntüsü aldığınız esnada istediğiniz bölgeleri alabildiğiniz için ekran görüntüsünü ekstra bir kırpma işlemine sokmanıza gerek yoktur.  Aldığınız ekran görüntüsü üzerinde belirleyici yerleri kalem ile çizebilir veya silgi ile silebilirsiniz. Tabi ki bunlar çok üst düzey değil fakat o anlık işlerinizi görecektir

Windows 10 Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır  

Windows 10 ekran görüntüsü alma işlemi gayet kolaydır. Başlat menüsünü açıp ara bölümüne ekran alıntısı aracı yazmanız yeterlidir daha sonra açılan programdan istediğiniz gibi işlemlerinizi yapmanızı sağlayan ara yüzden faydalanabilirsiniz. Ekran görüntüsünün nereye kayıt edildiğini kendiniz seçebilirsiniz. Görüntüsünü aldığınız ekranın kaydını kayıp etme gibi bir şansınız yok. aldığınız ekran görüntüsünü kopyalayıp farklı platformlarda da paylaşabilirsiniz. Ekran görüntüsü alınırken masaüstü internet sitesi veya uygulama dikkat edilmesi gereken ekranın hangi kısmının alınacağıdır ekran alıntısı aracıda bu imkanı bize sağlamakta.

Bu yazımızda windows 10 ekran görüntüsü alma konusunda bilgi vermeye çalıştık. Kullanıcıların bir çoğunun problemine windows 10 da nasıl bir çözüm bulunduğuna değindik. Yazımıza son vermeden önce printscr ile bir başka yoldan da ekran görüntüsü alabileceğiniz hatırlatmak isteriz. Kimi insan ekran görüntüsü alma kısayolu olarak da tanımlayabilir bu işlemi. win+printscr tuş kombinasyonu ile o an ekranda olan görseli resimler klasörü içerisindeki ekran resimleri klasörüne kayıt etmektedir. Fakat bazı klavyelerde printscr tuşu çalışmıyor. Aslında çalışıyor fakat bir başka tuşa daha basılmasını istiyor fonksiyon tuşları olarak nitelendirdiğimiz bu tuşlar klavyede bulunan FN tuşu ile çalıştırılabilmektedir. Bu işlem sadece windows 10 da değil windows un daha önceki sürümlerinde de çalışabilmektedir.